Personalistiku a personální procesy musí řešit každý podnik. Dalo by se očekávat, že malé firmy s několika zaměstnanci se personalistice budou věnovat spíše jen v rámci zákonné povinnosti, a naproti tomu vetší firmy se stovkami lidí budou personalistiku řešit systematicky a promyšleně. Ukazuje se však, že ani podniky s více než stovkou zaměstnanců nejsou s „promyšlenými“ metodami personalistiky příliš sžité.
V únoru letošního roku spustil garant Silného pracoviště, společnost TREXIMA, vlastní šetření HR Monitor, které mapuje situaci v oblasti řízení lidských zdrojů. Cílem je kontinuálně ukázat postavení a pozici personalistiky ve firmách v České republice.
Dubnové téma měsíce našeho Silného pracoviště je ZAMĚSTNANOST. Téma, které silně rezonuje ve většině rodin i firem po celé Evropě, Českou republiku nevyjímaje. Lék je zdánlivě jednoduchý, hospodářský růst a prosperita. Vzpomínáte si však ještě na báječná léta před finanční krizí? Práce bylo hodně, někdy až příliš na počet a kvalitu lidí, které jsme v našich firmách měli k dispozici. Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil řeší mnozí z nás i v době recese, k tomu se o svou práci bojí většina lidí, protože je jí málo.
Existuje mnoho průzkumů, studií a článků, které se zabývají názorem zaměstnavatelů na to, jaký by měl být absolvent vysoké školy a co všechno by měl umět. Jejich existence je zcela opodstatněná, neboť právě zaměstnavatelé jsou těmi, kdo v konečném důsledku rozhodují o tom, zda konkrétní absolvent práci získá nebo ne. Pravdou je však také to, že obdobně si vybírají také uchazeči o zaměstnání, zejména pak vysokoškoláci. Ty firmy, které nabízí nejlepší pracovní podmínky, a jak ukážeme níže, nelze je spojovat pouze s dobrým mzdovým ohodnocením, si mohou vybírat z těch nejlepších. Firmy, jež se o své lidské zdroje příliš nezajímají, se pak musí spokojit s těmi ostatními. Cílem tohoto článku je identifikace charakteristik pracovního prostředí a manažerů, které z firmy vytváří všemi preferovaného zaměstnavatele.
Mzdy a odměny jsou významným motivujícím faktorem, který ovlivňuje fluktuaci, loajalitu, výkonnost a spolehlivost zaměstnanců. Spravedlnost a objektivnost mzdového systému je proto úzce propojena s kulturou „Silného pracoviště“, jakožto místa, kde lidé umí, chtějí a mohou podávat své nejlepší výkony.
Pracovní výkon zaměstnanců je jedním z nejdůležitějších faktorů, na který se zaměřují personální procesy firmy, a tudíž patří i k nejvýznamnějším hybným silám Silného pracoviště. Jeho řízení je nepřetržitý proces poskytování zpětné vazby zaměstnancům, tvorby nápravných opatření a patří mezi nejdůležitější aktivity manažerů. Správně realizovaný proces vychází se strategických principů a integruje celou řadu nástrojů. Jedním z nejdůležitějších je hodnocení zaměstnanců.
Sladění pracovních aktivit rodičů s potřebami plnohodnotného fungování jejich rodin je vysoce aktuální téma. Je častým předmětem odborných konferencí, stejně jako debat a diskuzí nás všech, kterých se to týká. Kompetence zaměstnavatele, který je schopen vyjít vstříc těmto potřebám, se stává významnou konkurenční výhodou v souboji o talentované a loajální zaměstnance/kyně.
Také se občas rozčílíte nad stavem naší společnosti? Chtěli byste žít ve slušném prostředí a ono je to snad čím dál horší? Jste přesvědčeni o nutnosti změny, ale nechce se vám kvůli tomu do politiky? Chcete se zapojit do společenského hnutí za kultivaci naší země, ale chcete to dělat podnikatelsky a evolučně? Začněte ve své organizaci, kterou můžete ovlivnit rychleji než velkou politiku.