Chybami se chytrá firma učí


Květen 2021
Ostravská společnost ZEBRA SYSTEMS, která se zabývá distribučním byznysem v oblasti kybernetické bezpečnosti, je aktuálně poslední firmou, která získala certifikát SILNÉHO PRACOVIŠTĚ. Jak takový proces certifikace probíhá, a k čemu je vůbec dobrý?

Vzhledem k současným vládním opatřením do firmy nemůžeme fyzicky vstoupit, a celý proces certifikace probíhá, stále ještě netradičně, v podobě online rozhovorů.

„To je škoda, protože první dojem při vstupu do firmy vždy hodně napoví o tom, jaká tam panuje atmosféra,“ říká Hana Kučová, senior konzultantka společnosti RPIC-ViP, která SILNÉ PRACOVIŠTĚ zastřešuje.

Samotným hloubkovým rozhovorům předchází online průzkum spokojenosti, tzv. Miniaudit SILNÉHO PRACOVIŠTĚ, který sestává z 15 pečlivě vybraných otázek.

„Ty otázky fungují ve firmách, stejně jako ve školách nebo institucích státní správy a samosprávy,“ říká Hana Kučová. Jejich cílem je odhalit, zda zaměstnanci umí, chtějí a mohou podávat své nejlepší výkony. Většina organizací díky tomuto průzkumu (kterého se mohou zúčastnit všichni zaměstnanci) zjistí, kde přesně leží bariéry vyššího výkonu či lepší pracovní atmosféry, a mohou lépe zacílit své manažerské nástroje.

Firmy, které dopadnou nadprůměrně dobře, jako třeba ZEBRA SYSTEMS, mohou požádat o certifikaci svého SILNÉHO PRACOVIŠTĚ. Hana Kučová už absolvovala desítku podobných certifikací – hloubkových rozhovorů s náhodně vybraným vzorkem zaměstnanců. Ty jsou, stejně jako dotazníky, anonymní, v případě ZEBRA SYSTEMS jsme nicméně od účastníků získali souhlas s jejich publikací.

„V průběhu rozhovoru vlastně znova procházíme jednotlivé tematické okruhy průzkumu, ale jdeme více pod povrch. Často se objeví nějaký spící problém, který je třeba začít řešit nebo naopak něco, co firma dělá výjimečně dobře, a nebojí se o to podělit veřejně,“ říká Hana Kučová.

O ZEBRA SYSTEMS jsme se v průběhu certifikace dozvěděli, že se jedná o malou firmu rodinného typu, kde procesy nejsou kodifikovány písemně. Klíčovou roli hraje výběr zaměstnanců, tak aby si navzájem sedli. To je úplně první věc, která charakterizuje všechna SILNÁ PRACOVIŠTĚ: zaměstnanci do práce těší, a chodí do ní s úsměvem!

Například v předchozí firmě, říká jeden zaměstnanců, byl neustále stres. Šéf byl strašně nervózní a přenášel to na ostatní. V ZEBRA SYSTEMS je to naopak a někteří zaměstnanci si do ní, zvlášť v dnešní komplikované době, chodí dobít energií vydanou na náročné řízení domácností a rodinných záležitostí.

Ředitel a majitel nemá otevřené jen dveře, ale také hlavu. Nejen, že kolegy vyslechne, ale má zájem jejich nápady zrealizovat. Třeba se to nakonec nepovede, ale za pokus to stojí! Svou Zebru zaměstnanci charakterizují slovy: otevřená, přátelská, výkonná, efektivní, férová, úspěšná, vstřícná, schopná se neustále rozvíjet.

Důležité je, jakým způsobem firma reaguje na neúspěch, který se občas také vyskytne. Minulý rok na podzim firma připravovala online konferenci pro partnery a zákazníky, jejímž čestným hostem měl být technologický guru jedné z dodavatelských společností. Kvůli nedotaženému technickému řešení (nepodařilo se propojit dvě komunikační platformy) ale jeho zdravice nakonec nezazněla. Zklamání bylo veliké, ale napětí ve firmě nikdy netrvá dlouho. Je snaha co nejdříve se vrátit do pozitivního modu, z chyb se poučit a příště vše udělat lépe.

Třešničkou na dortu firemní kultury jsou společné teambuildingy většinou adrenalinového typu - lyžování v zimě, sjíždění řek v létě. Na řece Salze v Rakousku vloni zaměstnanci trénovali, jak se po převrácení lodě, když vás unáší dravý proud, vyhnout nárazům hlavy do kamenů. Jeden po druhém skákali v neoprenu s vestou a přilbou do rozbouřené vody, až přišla řada na kolegu, ze kterého po dvou dnech v peřejích vypadlo, že neumí plavat. Ale stejně tam nakonec skočil, prozrazuje jeho kolega. Společnost ZEBRA SYSTEMS a její SILNÉ PRACOVIŠTĚ tento příběh docela přesně charakterizuje.

(článek byl publikován v Magazínu PATRIOT)
© 2012-2024 www.silnepracoviste.cz, všechna práva vyhrazena. Grafické zpracování atelier8.cz